Пространството на банята трудно може да се нарече удобно, ако винаги трябва да се спъвате в нещо и да се придържате към нещо в него. Поради това са търсени дизайнерски решения, които изключват прагове, разлики в нивата и други смущения. Те са особено актуални за хората с увреждания. Освен това е по-лесно да се поддържа чистота в такава баня. Ако желаете, можете дори да се обърнете към съвременните технологии и да поверите почистването на такова помещение на роботизирана прахосмукачка.
Вградените и окачени конструкции ще ви помогнат да превърнете пода в едно поле. Така че тоалетната и бидето, шкафът под мивката и шкафовете не трябва да бъдат традиционно монтирани на пода, те могат да бъдат монтирани на стената. Вярно е, че фиксирането им често е по-трудно от конвенционалните подови продукти, а висящите водопроводни инсталации са по-скъпи, но изглеждат по-модерни и в много отношения много по-удобни (особено в комбинирана баня) и по-хигиенични, тъй като има достатъчно място на пода за почистване, а комуникациите (канализационни изходи и тръби) са скрити зад преграда и не е необходимо да се почиства прах от тях.
Окачените модели на санитарен фаянс, като правило, се монтират към специални инсталационни системи. Ако по-рано инсталационните системи присъстваха в асортимента само на някои големи производители на санитарно оборудване, сега на пазара можете да намерите много подобни продукти за всеки вкус и бюджет. Те се предлагат както от чуждестранни компании (Geberit, Grohe, Vitra, Villeroy & Boch, Tece, Viega и др.), така и от местни. Носещият елемент на инсталацията е метална рамка, върху която има резервоар с вграден промивен механизъм и разклонители за водопроводни и канализационни тръби. След свързването им е задължително да монтирате тоалетната чиния и да направите няколко пробни дренажа, за да проверите плътността на връзките. След това купата се отстранява, инсталационната система се зашива отвън с гипсокартон, който е декориран по същия начин като другите стени, с плочки или пластмасови панели, и инсталирате отново купата. При избора на инсталационна система е важно да се вземат предвид условията за монтаж. Повечето модели са предназначени за стенен монтаж – закрепват се на две точки към пода и още две към стената. Те могат да се монтират само на основна стена, тъй като например преградите от гипсокартон няма да издържат общото тегло на водопроводна конструкция и човек. Ако стената е непостоянна, трябва да се обърнете към модели с подова стойка, без да лежи на стената. Понякога на стената, близо до която бих искал да инсталирам тоалетна, са положени канализационни и водопроводни тръби или има други предмети, усложняващи монтажа. Това не е причина да се откажете от мечтата – някои производители предлагат инсталационни системи с регулируема ширина на монтажните шипове, те могат да бъдат поставени в пролуките между тръбите. Инсталационните системи са проектирани по такъв начин, че достъпът до вътрешните им компоненти остава дори след завършване на стената. Обикновено за тези цели служи панел за промиване, разположен върху резервоара (казанчето). При необходимост се отстранява чрез отваряне на инспекционния люк, осигуряващ достъп до вътрешността на резервоара.
Прикрепената тоалетна се монтира по-лесно, тъй като чинията е на пода и не се нуждае от носеща конструкция. Всичко, от което се нуждаете, е скрит плосък резервоар. Монтира се по подобен алгоритъм с инсталационната система: закрепва се към стената, свързва се с канализацията и водата, зашива се с гипсокартон и се подрязва стената.